Kāda tieši smiltsērkšķu produktu ietekmēšana tieši uz cilvēka veselību?

2021-07-22

Paši Himalaju augstienes tiek dēvēti tieši par šī auga dzimteni. Šī reģiona iedzīvotāji šos kokus sauc par "svētajiem augiem". Ķīnā labums, ko tad dot smiltsērkšķu ogas, jau ir zināms veselus 12 gadsimtus. Saskaņā ar mongoliešu ticējumu, pats Čingishans kā arī tā karavīri pirms jebkuras uzvarošās kaujas izmantoja konkrēti šīs ogas. Smiltsērkšķu ogas un vēl tā unikalitāte ir zināma un mūsdienās. Spilgti oranžajās ogās zinātnieki bija uzgājuši pārsteidzošu Omega elementu esamību: Omega trīs, seši, deviņi kā arī retās Omega-7 taukskābes, un arī tieši tās jau ir pilnas jau ar minerālvielām un pat vitamīniem. Līdz ar to daudzās valstīs gadsimtiem ilgi smiltsērkšķi tika lietoti, priekš tam, lai uzlabotu imūnsistēmu, samazinātu holesterīna līmeni, aizkavēt vecuma pazīmes un vēl ārstētu te dažnedažādas ādas kaites.

Bagātīgās raksturīpašības, kuras tomēr ir smiltsērkšķu iekšā

Smiltsērkšķi jau ir diezgan iemīļoti medicīnā, šis apstāklis būs saistīts tieši ar vitamīniem un arī minerālvielām, kas ir šī auga sastāvā, taču galvenokārt smiltsērkšķu ogas tomēr ir slavenas ar diezgan bagātīgo C vitamīna saturu, kas 100 ga ir pat 200-316 mg.

Vitamīni: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K, kā arī PP.

Minerālvielas: dzelzs, kālijs, magnijs, kalcijs, fosfors, nātrijs, alumīnijs, sērs, bors, titāns, silīcijs.

Bez tam smiltsērkšķi jau ir mononepiesātināto taukskābju kā arī aktīvi bioloģisko minerālvielu krātuve. Klāt vēl vitamīniem viņi satur pektīnus, fitoncīdus, neatkārtojamas organiskas skābes, kā arī dažādus makroelementus un mikroelementus. Diezgan interesants fakts, ka pat šī auga miza satur tā saukto prieka hormonu - serotonīnu, kas ir un būs ķermeņa aizsardzība pret depresiju un vēl cita veida gara traucējumiem.

Vēl ir jāmin tas, ka smiltsērkšķu ogas savas īpašības var saglabāt ne vien, kamēr viņas ir vēl svaigas, bet arī sasaldētas - 6 mēnešus. Vitamīni smiltsērkšķos nezūd pat pēc sasalšanas.

Smiltsērkšķi diezgan bieži ir saukti par sieviešu ogām, kaut gan tā augļi ļoti labi ietekmē arī vīriešu organismu. Produkts ir maz kaloriju un ir dietologu ieteikts. Interesanti, ka tiešām 100 gr smiltsērkšķu ogas satur tikai 80-82 kcal.

Bez šaubām smiltsērkšķu sastāvs tomēr ir unikāls. Augļi palīdz ārstēšanā un vēl profilaksē, kā arī skaistuma un jaunības uzturēšanā.

Kā tad var tikt pielietotas pašas smiltsērkšķu ogas?

Tautas medicīnā smiltsērkšķi tiek lietoti zarnas sienu nostiprināšanā, jo tie labi ietekmē kuņģa un zarnu trakta stāvokli. Smiltsērkšķi tomēr ir lielisks dezinfekcijas un brūču dzīšanas līdzeklis. Smiltsērkšķim jau ir ideālas reģenerējošas īpašības, līdz ar to šo auga parasti izvēlās dažāda smaguma apdegumiem, kā arī citām ādas slimībām (vecuma plankumi, grumbas, rētas).

Smiltsērkšķu sula un arī nogatavojušās smiltsērkšķu ogas uzlabo vielmaiņu un arī tiek izmantotas neskaitāmām gremošanas sistēmas patoloģijām, turklāt sulas cena nebūs ir augsta kā varētu šķist. Nenoliedzami, ir iespējama arī pati smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos.

Smiltsērkšķu augi var tikt plaši izmantoti ēdiena gatavošanā: jau tiek gatavotas eļļas, sulas, kompoti, želeja, ievārījums, marmelāde uc. Turklāt smiltsērkšķu eļļa kuņģim būs ļoti laba lieta.

Ilgstošai izmantošanai pašas smiltsērkšķu ogas vai jau berzē ar cukuru, vai varbūt saldē (visi vitamīni tajā saglabājas līdz gadam), šādi smiltsērkšķi ziemai var būt sagatavoti. Smiltsērkšķus varētu arī izžāvēt.

Mūsdienās eksistē neskaitāmi produkti, kā arī dažādas receptes, kā izmantot smiltsērkšķi pašiem, kā arī imunitātei pieejama smiltsērkšķu eļļa kapsulās, ko lietot labāk konsultējoties ar ārstu.

Jānis Balodis - Politiskais blogs
Visas tiesības saglabātas 2018
Izveidots ar Webnode
Izveido savu bezmaksas mājas lapu! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Uzsākt darbu