Kā tad radās lēcas? Un cik tās jau ir neaizstājamas šobrīd?

Mūsu laikmetā kontaktlēcas ir tāda tipa produkts, ar ko jau nevar pārsteigt. Kontaktlēcas tad ir palikušas par labu katras dienas daļu bez kuras mēs nespējam iedomāties mūsu ikdienu. Kā tad radās lēcas? Vai spējat iedomāties, bet pats pirmais, kas saskarās ar lēcām, tiešām ir slavenais mākslinieks Leonardo da Vinči. Šis notikums ir aprakstīts grāmatā Acu kods un datēts ar 1508.gadu. Konkrēti Leonardo izgudroja šodienas kontaktlēcas darbošanās plānu. Kaut gan teikt, ka konkrēti viņš būtu lēcas radītājs nevar. Bet viņa sekotāji gan, piem., nevar aizmirst franču filozofu, fiziķi un matemātiķi Dekartu. 1632.g. Dekarts uz acīm uzlika stikla trauku, kas bija pilnīgi piepildīts ar ūdeni, jo tieši tā Leonardo skaidroja lēcas darbību. Taču diemžēl valkāt šīs kontaktlēcas uz acīm nebija realizējams.
Vēl pēc diviem simtiem gadu fiziķis un astronoms Dž.Heršels arī pievērsās pie lēcām. Tieši viņš bija tas, kurš savos rakstos aprakstīja, kā tieši izskatās īstas un korektās lēcas acīm.
Kas tieši izgatavoja pašas pirmās lēcas acīm no stikla? Vācu stikla pūtējs F.Mullers, un šis neaizmirstamais notikums oftalmoloģijā bija 1888. gadā. Tā galvenā ideja nemaz nebija sataisīt lēcas acīm. Mullers vien centās izlīdzēt savam draugam redzēt apkārtējo pasauli košās krāsās.
Protams, ka šobrīd, pateicoties visiem minētajiem zinātniekiem, mēs visi varam izmest neērtās brilles acīm un nopirkt sev kontaktlēcas internetā vai parastajā optikas salonā. Protams, jau var nēsāt brilles, taču pastāv situācijas dzīvē, kur ērtāk jau ir konkrēti lēcas. Kādā veidā atlasīt šī veida produkciju?
Kā lietot kontaktlēcas - https://www.la.lv/noderiga-informacija-kas-sievietem-butu-jazina-par-kontaktlecu-lietosanu
Lēcas acīm un to izvēles nosacījumi
Pirmais, kam pievērst pastiprinātu uzmanību, kad tiek izvēlētas kontaktlēcas, jau ir tas, vai, piemēram, lēcas jau ir mīkstas, vai cietas. Cietās kontaktlēcas ļoti pilnveidojās. No sākuma viņas bija no stikla, pēc tam jau no organiska stikla, pvc un pārklāja visu acs priekšējo virsmu. Pats pēdējais posms bija izgatavošana no īpaša materiāla - silikona akrilāta. Pašas galvenās cieto kontaktlēcu īpašības ir minimāls attēla izkropļojums (šeit pats materiāls vislabāk saglabā savu formu), bojājumu izturība, materiāls ir mazāk pakļauts netīrumiem, nepieciešamība mitrināt pašas lēcas jau ir mazāka, jo tās ir bez ūdens un neizžūst ilgi valkājot, kārtīgi rūpējoties, lietošanas laiks pārsniedz mīksto lēcu lietošanas termiņu. Savukārt mīkstās kontaktlēcas jau ir taisītas no īpaša elastīga materiāla - hidrogēla vai arī no silikona hidrogēla. Pēc maiņas vajadzības lēcas iedalās: vienas dienas lēcas (vienreizējās lietošanas), divu vai vienas nedēļas lēcas, plānotā nomaiņa, kas jāmaina ik pēc 1-3 mēnešiem un tradicionālās, kuras var mainīt jau pēc sešiem mēnešiem. Bez šaubām, kontaktlēcas cenas būs atkarīgas ne tikai no materiāla, bet arī no valkāšanas ilguma. Turklāt ir vēl krāsainas lēcas, kas var pilnībā pārvērst Jūsu izskatu. Kontaktlēcas internetā tiešām ir pieejamas milzīgā dažādībā un vēl lietpratēji klientiem var nodrošināt pilnīgas atbildes to izvēlē. Protams, būtiski, lai pati lēcas cena nemaz nav sevišķi zema, jo kvalitātei šeit būs būtiska nozīme un, protams, labāk atlasīt pārbaudītu ražotāju un pārdevēju.